Beyin anevrizması ameliyatı sonrası.

2011-01-28 00:06:00

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK.

Çukurova Tıp Fakültesi yani Balcalı Hastane'sinde yapılan  beyin anevrizması ameliyatı ve sonrası.

  

Ailece evde oturduğumuz bir akşam, annem birden kusmaya başladı sonra da bayıldı. Hemen Çukurova Tıp Fakültesine götürdük. Beyin kanaması geçiriyor dediler ve yoğun bakıma aldılar. Bir kaç saat sonra beyin kanaması durdu, sağ tarafı felç olmuştu. Bir süre yoğun bakımda kaldı, felçliği fizik tedaviyle tamemen olmasa da yüzde 70 lik kısmı normale dönebilirmiş.

 

Ailece çok üzülmüştük, felç olduğu için annem sürekli ağlıyordu, yoğun bakımdan çıkaracakları gün beyin anjiyosu çektiler. Beyin anjiyografisinde anevrizma yani baloncuk varmış. Annemin acilen beyin ameliyatı olması gerekiyormuş. Ameliyatın hiç bir tehlikesi yokmuş. Ameliyat olabilmesi çok büyük bir şansmış. Anevrizma saatli bomba gibiymiş, zaten uyku ilacı veriyorlarmış, öksürse bile her an ölebilirmiş, miş de miş... Doktor Metin Tuna böyle anlattı bize.  (Hepsi palavraymış. Zaten balon doğduğundan beri varmış. 65 yıldır bu balonla yaşıyormuş annem. Sonradan öğreniyoruz.)

 

Balcalı hastenesi beyin cerrahi yoğun bakım doktoru Metin Tuna'nın özel hastası olduk. Bizden istediği parayı ödedik ve doktor ameliyatı  yaptı. Geçmek bilmeyen saatler başlamıştı bir süre sonra ameliyat bitti, doktor ameliyatın çok başarılı geçtiğini söyledi. Annemi yeniden yoğun bakıma aldılar. Doktor, 2 hafta kadar yoğun bakımda kaldıktan sonra servise çıkacak demişti.  Ama öyle olmadı.

 

Çok başarılı geçen ameliyat sonrası annem uyanmadı.

Günler geçti ama annem gözlerini açmadı. 

Sonra solunum sıkıntısı başladı annemde.

Makinaya bağlandı.

Bilinci kapandı.

Ardından enfeksiyonlar başladı.

Enfeksiyonun biri bitmeden diğeri başlıyordu.

Akciğer enfeksiyonu.

Beyinde oluşan bir enfeksiyon.

Hastane enfeksiyonu. (VR enfeksiyonu da deniyor, dışkıda üreyen bulaşıcı bir hastalık. Yani pislikten oluşan bir hastalık, felçli hastanın temizliğini iyi yapmazsan olacağı budur.)

Balcalı hastanesine yatıpta enfeksiyon olmayan hasta yoktur bence.

Sonra su oluştu beyninde.

 

Doktor, sanki bunların sorumlusu kendi değilmiş gibi, yapılacak bir şey yok diyordu. Doktor annemden vazgeçmişti, "Ben ameliyatı yaptım, benimle ilgili bir şey yok. Yoğun bakımda personel bakıyor annenize, bakım hastası" diyordu. Ayrıca çalışanlardan öğrendiğimize göre yoğun bakımda hastaları zaman zaman ziyaret eden doktor, annemin yanına bile gelmiyordu.

 

Şimdi diyeceksiniz ki neden bir şey demediniz doktora. Bir şey yapmadınız....

Annem makinaya bağlı yaşıyordu, başka bir yere götürmemiz imkansızdı.

Annemin hayatı o doktorun elindeydi.

 

Doktor Metin Tuna ameliyat parasını almıştı, ameliyatı yapmıştı ve görevi bitmişti. Hastanın ne durumda olduğuyla ilgilenmiyordu bile.  Öyleki annemin beynindeki hasarın ne olduğunu öğrenmek için Emar bile çektirmemişti.

Daha sonra annemin dosyasını İstanbul'dan başka bir  hocaya gösterdik. Hoca,  emar sordu, beyindeki hasarın ne olduğunu görelim ki ona göre tedavi edebilir miyiz bakalım demişti. Ama doktor Metin Tuna bir emar çekme gereği bile duymamıştı. Ayrıca İstanbul'da ki hoca beyin kanamasının anevrizmayla ilgisi olmadığını ve ameliyat için bu kadar acele edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Tabi biz başka profösörlere de gösterdik dosyayı, hepsi de aynı şeyi söylediler. Ameliyat için acele edilmiş, beyin kanaması geçiren kişinin kendini biraz toparlaması gerekiyormuş. Vücut kendini toparladıktan sonra Anevrizma Ameliyatı yapılmalıymış.

 

Keşke ameliyat ettirmeseydik, sapasağlam olmasada bilinci yerinde, konuşuyor, yemek yiyordu. En azından bastonla yürüyebilecekti. Annemizi kendi ellerimizle cellata pardon cerraha teslim ettik. Hayatımızda en büyük pişmanlığımız bu olacak. Hayatımızın sonuna kadar asla kendimizi ve doktoru affetmeyeceğiz.

 

Annem ameliyat olacağını bilseydi, asla izin vermezdi. Biz tansiyonu yükselir korkusuyla anneme ameliyat olacağını söylememiştik.

Ameliyat öncesi annemin saçlarını kazıdılar, annem saçlarını neden kestiklerini soruyordu bize. Bizde heyecanlanmasın diye "beyin filmin çekilecek, filmin daha net çıkması için saçlarını kazıdılar" demiştik.

Ameliyat sonrasında bu hale geleceğini bilseydik ...

Ameliyata müsade etmezdik. 

Ama bizde diğer bir sürü hasta ve hasta yakını gibi bilgisizdik. Annem felçli bile olsa yanımızda olurdu.

Fizik tedaviyle düzelme ihtimali çok yüksekti. Ama bir süre sonra annemi kaybettik... 

 

Ameliyatta olanlar oldu.

Annem ameliyat öncesi, aklı başında, konuşuyor,, yemek yiyor ve bir tarafı hareket ediyordu. Yani ameliyat öncesi kısmi  felçliği saymazsan gayet sağlıklı idi. 

Ameliyattan sonra annem hiç iyileşmedi.

Doktor hatası,

Doktor ihmali,

Ya da hatalı ameliyat.

Tüm bunlar için tabipler odasına ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu annemi geri getirmez ama yapılan yanlışların hesabı mutlaka sorulmalı diye düşünüyoruz.

 

Hastalara acil şifalar diliyorum.                                 

51496
0
0
Yorum Yaz